Zabawy z klamerkami

Dzisiaj proponujemy kilka zabaw z klamerkami, które wspaniale rozwijają dziecięce rączki. Przypinanie klamerek to podstawowe ćwiczenie chwytu pęsetowego, który w przyszłości przyda się dziecku przy nauce pisania, dodatkowo ćwiczona jest koordynacja ręka-oko i nabywana jest umiejętność otwierania i zamykania klamerek.

„Wspólnie wieszamy pranie”- zabawa, która właściwie nie jest zabawą,
        ale właśnie dlatego dzieci tak bardzo ją lubią, bo mogą wtedy pomagać
        mamie lub tacie, małe dzieci szczególnie lubią przypinać skarpetki

„Zabawa ze sznurkiem”- tym razem organizujemy zabawę np. w pokoju, przywiązujemy sznurek do dwóch krzeseł a dziecko za pomocą klamerek przypina chusteczki lub ubranka lalek

„Zwierzątka z papieru i klamerek”- dziecko rysuje zwierzątko bez nóg i wycina, następnie dopina klamerki tak, aby powstały nogi

„Gra z klamerkami i kostką”- grać może kilka osób a gra polega na
        rzucaniu kostką i przypinaniu do swojej tasiemki albo sznurka klamerek, proponuję tasiemki gdzieś powiesić, jak klamerki w koszyczku się skończą, każdy przelicza ile klamerek zdobył

„Klamerkowy pędzelek”- klamerka może również stać się narzędziem do malowania, jeżeli „złapiemy” nią wacik kosmetyczny albo kawałek gąbeczki
        i damy dziecku farbki, to gwarantuję, że doznania dziecka będą inne niż przy malowaniu zwykłym pędzlem. Klamerka z gąbeczką to raczej technika stemplowania, dobrze dla każdego koloru zrobić osobny klamerkowy pędzelek.

ROZWÓJ CHWYTU

Angażowanie dzieci w powszechne, różnorodne czynności przyczynia się do rozwoju chwytu i do rozwoju sprawności manualnej.

CHWYT PĘSETOWY

Zabawy z klamerkami pomagają doskonalić chwyt pęsetowy, czyli taki kiedy dziecko chwyta przedmiot opuszkami palców: kciuka, palca wskazującego lub kciuka i środkowego. Kciuk jest w opozycji.