•  

        Zabawy z ryżem

         

        Dzisiaj proponujemy wam kilka ciekawych pomysłów na zabawy z ryżem, na kreatywne i przyjemne spędzenie czasu 
        z dzieckiem podczas popołudniowej zabawy. Zabawy z ryżem stymulują zmysł dotyku, wzroku a nawet słuchu.

         

        „Pomóż mi”– dosyp do torebki ryżu innych ziaren, fasolek, grochu, soczewicy, wymieszaj. Zawołaj dziecko i zrób zmartwioną minę- „ojej, wszystko mi się wymieszało, pomożesz mi?” To wyzwanie dobrze sprawdza się w przypadku maluchów- one lubią segregować.  Dużą przyjemność sprawia także samo dotykanie ziaren i ich przesypywanie.

         

        Kolorowy ryż – wystarczy kolorowa krepa, ryż i ciepła woda, by te małe ziarenka zamieniły się w piękną  posypkę. 

        A oto instrukcja: wkładamy bibułkę do naczynia z ciepłą wodą. Kiedy woda zostanie zabarwiona wyciągamy bibułę i wrzucamy ryż na ok.10 minut. Po odsączeniu ziaren należy je dobrze wysuszyć (np. na kaloryferze)  i bawić do woli.

         

        Grzechotki – wsypując ryż  do jakiegokolwiek plastikowego lub metalowego opakowania po kosmetykach czy żywności można uzyskać wspaniały instrument. Możesz poeksperymentować z dzieckiem i stworzyć grzechotki o odmiennych dźwiękach wsypując inną ilość lub rodzaj ziaren.

         

        „Oczy w dłoniach”- do garnuszka z ryżem chowamy jakiś nieduży przedmiot lub zabawkę, dziecku zasłaniamy oczy i prosimy, żeby za pomocą dotyku odgadło, co jest schowane
        w ryżu. Oczywiście potem zamieniamy się z dzieckiem rolami.

         

         

         

        ZMYSŁY

         

        Każdy człowiek posiada siedem zmysłów: dotyk, wzrok, słuch, smak, zapach, równowagę (zmysł przedsionkowy) oraz czucie głębokie ciała (propriocepcja). Wszystkie współpracują ze sobą i są od siebie zależne.

        To właśnie ich współdziałanie (integracja) umożliwia nam wykonywanie wszystkich codziennych czynności.

         

        RYŻ

         

        Ryż nie jest tak sypki jak mąka- można nim swobodnie manipulować, przesypywać, nie narażając dziecka na zaprószenie oczu a kanapy na zasypanie . Ze względu na swój ciężar i kształt jest bardziej plastyczny niż groch, fasola czy makaron.