•  

        Zabawy z gazetami

         

        Jak wykorzystać stare gazety do stymulacji dziecka?

        Dzisiaj kilka zabaw z ich wykorzystaniem. Proponowane zabawy pomogą wzmocnić ręce, poprawią kontrolę górnej części tułowia i udoskonalą koordynację wzrokowo- ruchową.

         

        „Ścieżka”– najprostsza zabawa to rozłożenie kilku złożonych gazet na podłodze i chodzenie o takiej drodze, możemy coraz bardziej składać gazety i robić mniejsze kostki, albo zwiększać ich odległość, możemy też wykorzystać tylko dwie gazety- dziecko rozkłada obie na podłodze, przechodzi z pierwszej na drugą, po czym odwraca się, podnosi tę z tyłu i kładzie przed sobą, wchodzi na nią, po  czym znowu odwraca się do tyłu i przekłada gazetę z tyłu do przodu. Można zrobić  nawet gazetowe wyścigi.

         

        „Deska do pływania”- rozkładamy na podłodze jedną część gazety i prosimy dziecko, żeby położyło się na niej na brzuchu, przed „pływaniem” robimy rozgrzewkę- prosimy dziecko żeby na kilka sekund podniosło do góry wyprostowane ręce i nogi, chwila odpoczynku i tak kilka razy (to ćwiczenia bardzo wzmacnia mięśnie grzbietu), następnie wyznaczamy jakiś cel i prosimy, aby dziecko dopłynęło do niego odpychając się rękami.

         

        „Statek”- przypominamy sobie jak w młodości robiliśmy statki z papieru, starsze dzieci mogą takie statki wykonać samodzielnie, młodszym pomagamy, gotowe statki możemy wykorzystać do zabawy- możemy zrobić wyścigi statków na stole lub podłodze- dmuchając na nie, możemy też pobawić się nimi wieczorem w czasie kąpieli lub w misce z wodą.

         

        „Kule z papieru”- pierwszy etap zabawy to zgniatanie arkuszy gazet tak, aby powstały kule, następnie wykorzystujemy je do zabawy w „śnieżki”, rzucanie do celu- może być kosz, miska lub garnek, takimi kulami możemy też kopać do jakiejś bramki, a na koniec zebrać je do miski za pomocą bosych stóp- to będzie prawdziwe wyzwanie dla dziecka a dla rodzica również świetna zabawa przy myciu stópek, bo niestety po gazetowym tuszu nabiorą szarego odcienia.

         

        „Gazetowe wycinanki”- gazety to również świetny materiał do wycinania i ćwiczenia małych rączek, młodsze dzieci mogą po prostu wycinać paski a starsze mogą wycinać z kolorowych gazet różne obrazki albo zdjęcia i robić z nich collage. Wczoraj mieliśmy powrót zimy, proponujemy dzieciom wykonanie pożegnalnego bałwanka z papieru gazetowego.

         

         

         

         

         

        OBNIŻONE NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE

         

        Dziecko z obniżonym napięciem gorzej czuje samego siebie i swoje ciało w przestrzeni. Preferuje stabilizujące ciało pozycje, siada „jak żabka”, na krześle zaplata stopy o nogi krzesła, siedzi z nogami pod brodą lub przyjmuje inne dziwne dla nas pozycje. Obniżone napięcie może też występować w ramionach, dłoniach i palcach. Często widzimy jak takie dziecko pokłada się na stole, podpiera głowę w czasie rysowania, ma trudności z rysowaniem i szybciej się męczy.

        Dzieci wiotkie mają trudności z jednoczesnym podnoszeniem głowy, ramion i nóg podczas leżenia na brzuchu.

         

        TOB

        Toniczny odruch błędnikowy jest jednym z najważniejszych odruchów w kształtowaniu się prawidłowego napięcia mięśniowego , kontroli nad mięśniami karku i kontroli całej górnej części tułowia. Pamiętajmy, że kontrola pozycji głowy rozpoczyna się u małego dziecka w pozycji na brzuchu, dlatego ćwiczenia w takiej pozycji są bardzo ważne.