• Zabawy z mąką

Zapasy mąki bardzo zmniejszyły się w naszych sklepach, więc pewnie posiadacie ją w swoich szafkach kuchennych. Dzisiaj kilka zabaw właśnie z mąką, zarówno pszenną, ziemniaczaną jak i kukurydzianą. Takie masy są dla dziecka bardzo atrakcyjne, potrafią zająć je na długi czas i wspaniale stymulują zmysł dotyku i zapachu.

„Domowa ciastolina”– wykorzystywany przez nas  w przedszkolu od kilku lat przepis na wspaniałą masę do kreatywnej zabawy:

Do jej wykonania potrzebować będziesz 1 szklanki mąki pszennej,1 szklanki soli, 2 łyżek oleju jadalnego, 1 łyżki kwasku cytrynowego, 2 szklanek wrzącej wody i ewentualnie barwnika spożywczego albo kilku kropli aromatu do ciasta. Ostrożnie wymieszaj, poczekaj aż ostygnie i można lepić, ugniatać, wałkować, wykrawać foremkami różne kształty, ozdabiać koralikami, guzikami. Masa nie klei się do blatu ani do dziecięcych rączek, zresztą spróbujcie pobawić się sami.

Gniotki” – jeżeli ostrożnie wsypiemy mąkę do balona powstaje tzw. gniotek, czyli coś co  zmienia swój kształt pod wpływem dotyku. Warto zamienić ją w śmieszną postać dorysowując np. oczy, usta i dokładając zwariowaną czuprynę np. z włóczki albo sznurka.

„Masa piaskowa”- do uzyskania takiego domowego piasku wystarczy zmieszanie mąki pszennej lub kukurydzianej z olejem (4 szklanki mąki i pół szklanki oleju, albo mniej, na wyczucie), najlepiej bawić się w dużej misce albo pojemniku i raczej nie na dywanie, bo wiadomo- olej

„Masy z mąki ziemniaczanej”- wystarczy mąkę ziemniaczana wymieszać

z wodą, albo z balsamem, albo z  jakimś pachnącym płynem do kąpieli albo nawet z pianka do golenia, żeby wyszła pachnąca, ciągnąca się masa, dająca dziecku nowe doznania sensoryczne. Zachęcam do kreatywności a inspiracje do tworzenia takich mas znajdziecie np. tutaj

DOTYK

Zmysł dotyku to czucie powierzchniowe, czucie głębokie, czucie temperatury i bólu. Receptory dotyku znajdują się głównie w skórze. Najwięcej receptorów dotyku mają okolice warg, dłonie i stopy. Dotyk ma ogromne znaczenie dla rozwoju dziecka, ponieważ jest podstawowym narzędziem poznawania otaczającej rzeczywistości.

RODZAJE DOTYKU

Terapeuci integracji sensorycznej wyróżniają dotyk obronny, kiedy reagujemy na bodźce potencjalnie zagrażające i dotyk różnicujący, dzięki któremu wiemy, jakiego rodzaju bodźce odczuwamy. Dotyk różnicujący wpływa na rozwój grafomotoryki.