• Opieka nad dzieckiem niepełnosprawnym

OPIEKA NAD DZIEĆMI SPECJALNEJ TROSKI

Od 2002 roku nasze przedszkole jest placówką z oddziałami integracyjnymi. Staramy się elastycznie odpowiadać na potrzeby wszystkich dzieci, w związku z czym w roku szkolnym 2008/09 otwarto pierwszy oddział specjalny. Co roku, w zależności od ilości dzieci i ich specyficznych potrzeb, ustalana jest liczba oddziałów integracyjnych, specjalistycznych oraz ogólnodostępnych. Aktualnie funkcjonują 4 grupy integracyjne. Praktykujemy też model integracji włączającej – uczęszczanie dziecka z niepełnosprawnością  do grupy ogólnodostępnej – jeśli jest to dla niego najlepszą formą edukacji. Dzięki takiej ofercie w naszym przedszkolu dziecko ma możliwość uczęszczania do takiej formy, która najlepiej odpowiada jego potrzebom. Często zdarza się, że dziecko rozpoczyna edukację w oddziale specjalnym, tam przygotowywane jest do funkcjonowania w większej grupie. Gdy cel ten zostanie osiągnięty w kolejnym roku przechodzi do grupy integracyjnej, czasem kończy przygodę z przedszkolem w edukacji włączającej. To sukces dziecka, rodziców i całego przedszkola.

Do oddziałów integracyjnych i specjalnych przyjmowane są na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez zespół orzekający działający w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Zespół nauczycieli i specjalistów opracowuje wielospecjalistyczną diagnozę funkcjonalną i opracowuje indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny -  uwzględniający zalecenia zawarte w orzeczeniu, dostosowany do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka.

Oddział integracyjny

Liczba dzieci w oddziale wynosi od 15 do 20, w tym  od 3 do 5 dzieci niepełnosprawnych.

Oprócz wychowawcy pracuje tam też specjalista, który w szczególności troszczy się i wspomaga rozwój dzieci z deficytami. Dostosowuje też treści programowe do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci.

Obcujące ze sobą dzieci sprawne i niepełnosprawne przyswajają różne zachowania. Wzajemne kontakty stwarzają możliwość oddziaływań jednych na drugie. Dzieci pełnosprawne mają okazję w naturalny sposób nauczyć się właściwego stosunku do swoich mniej sprawnych rówieśników. Zaufanie, zrozumienie i akceptacja, wspólna zabawa, nauka, spacery i rozmowy uczą dzieci otwartości i życia bez uprzedzeń.

W takiej grupie dzieci uczą się respektowania swoich aktualnych potrzeb oraz ograniczeń życiowych. Niesprawność i odmienne zachowanie nie jest zauważane jako nienormalność, lecz każdy jest akceptowany takim, jakim jest. Naszym celem nie jest dostosowanie tempa rozwoju dzieci niepełnosprawnych do prawidłowo rozwijających się, bo każde ma prawo rozwijać się zgodnie ze swoim rytmem.

Edukacja włączająca:

Dziecko niepełnosprawne uczęszcza do grupy masowej. W grupie nie ma już nauczyciela wspomagającego jednak wychowawca zwraca na to dziecko szczególną uwagę, dostosowuje działania do jego indywidualnych potrzeb. Dziecko nadal objęte jest opieką specjalistów.