• Zawarliśmy kontrakt

•

KONTRAKT MIĘDZY RODZICEM A NAUCZYCIELEM , SPECJALISTĄ, ZAWARTY W MIEJSKIM PRZEDSZKOLU Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI NR 2 W LĘDZINACH

CEL: Ujednolicenie oddziaływań opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznych oraz osiągnięcie pozytywnych efektów w pracy z dzieckiem.

NAUCZYCIEL POWINNIEN:

1. Zapoznać rodzica z wynikami diagnozy i programem pracy z dzieckiem.
        2. Wymieniać z rodzicami spostrzeżenia i informacje dotyczące niepokojących objawów, zmian w zachowaniu dziecka- zarówno tych pożądanych jak i negatywnych, w celu wypracowania wspólnego sposobu postępowania.
        3. Informować o najmniejszych postępach i osiągnięciach dziecka.
        4. Współpracować z placówkami specjalistycznymi.
        5. Systematycznie udzielać wskazówek do pracy z dzieckiem w domu ( konsultacje, zajęcia otwarte, spotkania instruktażowe, propozycje ćwiczeń)

NAUCZYCIEL MA PRAWO:

1. Do wyrażania opinii na temat zachowania dziecka.
        2. Podejmowania decyzji i działań pomocowych wobec dziecka.
        3. Domagać się opinii o stanie zdrowia dziecka (neurolog, laryngolog, pediatra, foniatra itp.)
        4. Wymagać kontynuacji podjętych działań wobec dziecka w środowisku domowym.
        5. Wymagać systematycznego utrwalania nabytych sprawności i umiejętności w środowisku domowym.

RODZIC POWINIEN:

1. Być świadomy znaczenia swojego udziału w przebiegu procesu dydaktyczno – wychowawczego i osiągniętych efektach z dzieckiem.
        2. Uczestniczyć w zebraniach, konsultacjach, zajęciach instruktażowych.
        3. Informować o stanie zdrowia dziecka i ważniejszych, niecodziennych sytuacjach z życia domowego.
        4. Nie przyprowadzać dziecka chorego do przedszkola lub niezwłocznie odebrać po telefonie nauczyciela z informacją o chorobie.
        5. Systematycznie wykonywać z dzieckiem w domu zalecane ćwiczenia, zadania.
        6. Utrwalać zdobyte umiejętności i wiadomości.
        7. Systematycznie uiszczać opłaty.

RODZIC MA PRAWO DO:

1. Wypowiedzi na temat placówki w rozmowie indywidualnej lub ankiecie.
        2. Do bieżących informacji na temat postępów i osiągnięć dziecka.
        3. Informacji dotyczących trudności rozwojowych dziecka i wskazania możliwości uzyskania pomocy w ich przezwyciężaniu.
        4. Natychmiastowego uzyskania informacji o niedyspozycji dziecka.

KONSEKWENCJE NIEPRZESTRZEGANIA KONTRAKTU:

Nauczyciele nie odpowiadają za przebieg rozwoju dziecka bez udziału rodzica i środowiska domowego.