• Sensorki

• "SENSORKI" to bezpłatne zajęcia dodatkowe dla dzieci bogate w wiele sensorycznych (zmysłowych) doświadczeń wszechstronnie stymulujących rozwój dziecka.

JAK BAWIMY SIĘ NA NASZYCH  ZAJĘCIACH ?

Poznajemy świat wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, węchem, smakiem  i dotykiem.  Bawimy się wielokolorową chustą animacyjną, pudełkami, zabawkami sensorycznymi, masami i różnymi materiałami plastycznymi. Do zabaw ruchowych wykorzystujemy różnej wielkości huśtawki, materace, jeździki, piłki, walce, tunele, bujaki i ścieżki fakturowe. Często  tańczymy    i bawimy się przy muzyce, skaczemy, turlamy się i wspinamy.

ALE PO CO ?

Tak jak nasze ciało, aby rosnąć potrzebuje pożywienia, tak mózg do prawidłowego rozwoju potrzebuje bodźców z otoczenia. Uczymy się dzięki naszym zmysłom nieustannie przekazującym setki tysięcy informacji do mózgu, gdzie następuje ich łączenie. Ten proces selekcji bodźców, odbywający się w ośrodkach podkorowych w mózgu nazwano integracją sensoryczną. Dobrze jest, kiedy w czasie zabawy dziecko angażuje jak największa liczbę zmysłów z akcentem na dotyk i poczucie równowagi.

Dzięki zabawom sensorycznym dzieci:

• są bardziej kreatywne i odważne w poznawaniu otoczenia
        • lepiej się komunikują i współpracują z innymi
        • rozwijają wrodzoną ciekawość otaczającym światem
        • stymulują percepcję wzrokową i słuchową
        • rozwijają umiejętności motoryczne
        • rozwijają się intelektualnie, ruchowo i emocjonalno-społecznie

Podczas zajęć wykorzystywane są sprawdzone metody dydaktyczne:

• ćwiczenia relaksacyjne
        • zabawy paluszkowe i masażyki
        • Ruch Rozwijający W. Sherborne
        • Program Ćwiczeń Integrujących wg. Sally Goddard Blyth