Hipoterapia i Dogoterapia
W bieżącym roku szkolnym dla dzieci z orzeczeniem o kształceniu specjalnym organizowane są zajęcia z Hipo- i Dogoterapii. Zajęcia odbywają się w naszym przedszkolu raz w tygodniu i prowadzone są przez wykwalifikowanych terapeutów z Katowickiego Klubu Jeździeckiego oraz Dogoterapii NENEKUKU.
DOGOTERAPIA to forma terapii kontaktowej prowadzona przy współudziale specjalnie wyszkolonych psów. Wykorzystywany jest tu cały wachlarz możliwości wsparcia działań terapeutycznych, poprzez wykorzystanie cudownego, mobilizującego i pozytywnego oddziaływania psa terapeuty. Najistotniejszym elementem zajęć dogoterapeutycznych jest możliwość użycia psa jako mobilizatora w pracy z dzieckiem, co przynosi wspaniałe rezultaty w procesie związanym ze wspomaganiem rozwoju, czy też możliwością dopełnienia treści programowych oraz podkreślenia ich poprzez zajęcia z psem. Usadowienie psa jako punktu, wokół którego nabudowywane są treści edukacyjne, pozwala na przyswojenie ich w sposób ciekawy, łatwiejszy do zapamiętania, a przede wszystkim motywujący dziecko.
HIPOTERAPIA to ukierunkowane działanie terapeutyczne, mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń stanowi integralną część procesu terapeutycznego.
Hipoterapia wpływa na poprawę wielu funkcji organizmu. Nie ma chyba takiego sprzętu sportowego, który umożliwiłby poruszanie się osoby na nim ćwiczącej we wszystkich możliwych płaszczyznach: na boki, w górę i w dół, do przodu i do tyłu. Hipoterapia wspomaga nabywanie nowych umiejętności i rozwijanie już nabytych. Poprawia się uwaga, pamięć, myślenie, mowa, percepcja wzrokowa i słuchowa. Bezpośredni kontakt z dużym, silnym zwierzęciem wpływa także na wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie.
Ponadto obcowanie z koniem jest zwykle dla dziecka bardzo emocjonujące. Odczuwa on potrzebę, by te emocje wyrazić, podzielić się z nimi w każdy dostępny mu sposób, werbalny i niewerbalny. Sprzyja to poprawie komunikowania się i nawiązywania relacji społecznych.