Koncepcja pracy
Koncepcja pracy Miejskiego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Lędzinach na lata 2020-2024
Pędzący, współczesny świat zmusza nas do ciągłego dostosowywania się do następujących jedna po drugiej zmian, ciągłego przekraczania granic i odnajdywania się w otaczającej, zmieniającej się rzeczywistości. Rada pedagogiczna opracowała koncepcję pracy uwzględniającą te zmiany, dostosowaną do panujących obecnie warunków, ale jednocześnie kładącą nacisk na tradycyjne, znane od lat sposoby budowania relacji z dziećmi i ich rodzicami i budowanie społecznej integracji.
Celem pracy grona pedagogicznego zatrudnionego w naszej placówce, jest pomóc dziecku dorosnąć, bawiąc się przy tym doskonale, a także przekazać niezbędną wiedzę i umiejętności aby umiało mądrze, odpowiedzialnie i świadomie korzystać ze zdobyczy współczesnego świata. Pragniemy nauczyć zarówno dziecko jak i jego rodziców, że można żyć w poszanowaniu przyrody, troszczyć się o innych, akceptować odmienność, zdrowo się odżywiać a równocześnie być mistrzem kodowania i znawcą komputerowym. Naszym celem jest pokazać w jaki sposób można to pogodzić oraz mądrze wykorzystać możliwości, jakie dają nam obecnie nowoczesne technologie. Poprzez powyższe działania zamierzamy pomóc naszym przedszkolakom, stać się osobą:
- integracja otwartą - na inność, akceptującą, wspierającą i empatyczną
- sport i zdrowie aktywną - świadomą znaczenia zdrowego odżywiania oraz ruchu w życiu każdego człowieka
- przyroda szanującą środowisko - dbającą o otoczenie, świadomą ekologicznie, wrażliwą na krzywdę
- robotyka nowoczesną - posiadającą narzędzia i odpowiednią wiedzę o możliwościach jakie oferują współczesne technologie i sposobach ich rozsądnego wykorzystywaniaDlatego też w latach 2020 - 2024 zamierzamy skupić swoją uwagę na czterech powyższych obszarach: integracji, przyrodzie, sporcie i zdrowiu oraz robotyce. Pragniemy udowodnić i pokazać, że można, a nawet należy, w sposób mądry wykorzystywać zdobycze technologiczne, jednocześnie będąc wrażliwym, empatycznym, ukierunkowanym prozdrowotnie człowiekiem. Dla naszych dzieci cyberświat jest czymś naturalnym. Powszechna obecność smartfonów, tabletów i komputerów jest tym, co znają od momentu urodzenia. Pomóżmy im mądrze wykorzystywać zdobycze technologiczne, pozostając jednocześnie ludźmi szanującymi tradycyjne wartości.
Integracja w edukacji przedszkolnej jest to włączenie w życie społeczne każdego dziecka, także niepełnosprawnego. Jest to stworzenie każdemu dziecku optymalnych warunków rozwoju: w sferze procesów poznawczych i intelektualnych, emocjonalno - społecznych, psychologicznych, w zakresie sprawności manualnej, integrowanie dzieci niepełnosprawnych i zdrowych w ich naturalnym środowisku rówieśniczym.
jest wielką szansą na wychowanie nowego pokolenia w duchu współpracy i tolerancji dla różnorodności ludzi i stanowi też szansę poprawy warunków życia ludzi nie-sprawnych oraz stworzenia im możliwości pełnego udziału w życiu społecznym.
Integracja Chcemy stworzyć warunki dla dzieci o różnych cechach rozwoju do wzajemnego obcowania, zgodnego współżycia, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka i akceptacji, tolerancji, niesienia pomocy i szansy na przeżycie sukcesu.
Wszystkie dzieci potrzebują zrozumienia, akceptacji, miłości, chcą być taktowne na równi. Praca i nauka w grupach integracyjnych daje wiele korzyści zarówno dzieciom jak i ich rodzicom. Aktywność dzieci zdrowych i ich spontaniczność mobilizuje dzieci z deficytami do większego zaangażowania podczas zajęć czy zabaw. Mała liczebność grupy, jednoczesna praca dwóch pedagogów pozwala na dokładne zdiagnozowanie przyczyn trudności w nauce dziecka zdrowego, daje też dużą szansę odkrycia dziecka wybitnie zdolnego oraz wiele więcej możliwości, które odkrywamy podczas codziennej pracy. Kształtuje pozytywne cechy osobowości, tj. wrażliwość, uczynność, cierpliwość, otwartość i wytrwałość. Sprzyja łagodnemu wychodzeniu z egoizmu, a co za tym idzie – akceptacja siebie i innych.
Dbamy o zdrowie i sprawność fizyczną
Jedną z idei naszego przedszkola jest stworzenie warunków do osiągnięcia celu strategicznego – aktywnego i zdrowego, bezpiecznego przedszkolaka, poprzez upowszechnianie sportu i wszelakiego typu aktywności fizycznej oraz promocję zdrowego i aktywnego stylu życia. Dzieci dowiedzą się, jak dobrze jest uprawiać sport, czy też ogólnie aktywność ruchową. Ile przynosi to radości, jak wpływa na sprawność, samopoczucie, buduje relacje z innymi członkami grupy. Zaangażujemy w nasze działania rodziców by pokazać najmłodszym zdrowy i aktywnego model życia. Tymi modelami, mają być otaczający i wychowujący dzieci dorośli. Pokażemy, jak dbać o siebie i swój harmonijny rozwój. Nie tylko pod względem fizycznym, ale też psychicznym. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo. Jak radzić sobie z ograniczeniami. Jak akceptować swoje ciało i możliwości. Jak prawidłowo się odżywiać. W realizacji naszych zamierzeń pomoże nam szereg programów i inicjatyw związanych z promocją aktywności fizycznej, zdrowia, szeroko rozumianej edukacji prozdrowotnej. Podejmiemy inicjatywy związane z organizacja przestrzeni, która sprzyjać będzie aktywności ruchowej. Nawiążemy systematyczną współpracę z edukatorami pierwszej pomocy realizując cykl spotkań „Pierwsza pomoc ratuje życie”. Same opracujemy program promujący zdrowy tryb życia.
Poznajemy świat przyrody
„Świat przyrody jest piękny, tajemniczy i fascynujący a częścią tego świata jest mały człowiek”. Wspólne poznawanie przyrody i praw natury wszechstronnie wpływa na rozwój dziecka. Uczy je odpowiedzialności, cierpliwości i uwrażliwia na otaczające piękno. Dostarcza dziecku wielu doznań, emocjonujących przeżyć, ale również podstawowej wiedzy o otaczającym świecie i sposobach jego ochrony. Zajęcia na łonie natury są dla dzieci bardzo atrakcyjne, dają możliwości bezpośredniego doświadczania i eksperymentowania, a w efekcie zrozumienia środowiska, w którym żyje człowiek. Uczą szacunku do przyrody i wszystkich żywych istot. Uczą również odpowiedzialności i zachęcają do pielęgnowania roślin i zwierząt. Zainstalowane w salach tablice multimedialne i połączenie z Internetem poszerzają możliwości ukazywania dzieciom piękna przyrody i wzbogacania ich wiedzy o naszej planecie. Dzięki nim możliwe jest zapoznawania dzieci ze środowiskami i zjawiskami których nie są w stanie zobaczyć w najbliższym otoczeniu.
Kodujemy i programujemy, poznajemy nowe technologie
Zagadnienia związane z kodowaniem i programowaniem pomagają współczesnemu przedszkolakowi odnaleźć się w dynamicznym, szybko zmieniającym się otoczeniu.
Główne cele naszych działań podejmowanych w tym zakresie:
- przygotowanie przedszkolaków do kreatywnego i świadomego korzystania z technologii cyfrowych poprzez szereg zabaw edukacyjnych, w które włączone są elementy nauki programowania,
- rozwój zainteresowań naukami ścisłymi,
- rozwój wyobraźni, spostrzegawczości i logicznego myślenia,
- doskonalenie umiejętności rozpoznawania symboli i znaków,
- rozwój pamięci,
- rozwój koncentracji wzrokowo – ruchowej,
- rozwój inwencji twórczej i kreatywności,
- nabywanie umiejętności zgodnej pracy w zespole,
- nauka poprzez zabawę.Wprowadzenie elementarnych podstaw kodowania już na etapie wychowania przedszkolnego ma swoje uzasadnienie w teorii rozwoju J. Piageta. Zdolności potrzebne do kodowania i rozkodowania informacji stanowią złożony czynnik, który należy do systemu ogólnych zdolności umysłowych.