• Treści dydaktyczno-wychowawcze

        • PROJEKT WODA

          Nasza grupa rozpoczyna właśnie nowy projekt edukacyjny WODA (Woda w naszym życiu). Przez cztery tygodnie będziemy uczyć się o wodzie, skupiając się głównie najej codziennym wykorzystaniu. Dowiemy się, skąd jest woda w kranie oraz co się z nią dzieje, gdy ją zużyjemy. Poznamy sposoby oszczędzania wody i dowiemy się, dlaczego totakieważne – chcemy wyjść ze swoimi działaniami poza przedszkole. Zależy nam na tym, abyście także w domu rozmawiali z dziećmi o oszczędzaniu wody. Dobrze jest wspólnie znaleźć sposoby na ograniczenie zużycia wody w kuchni i w łazience oraz pomóc innym domownikom nauczyć się gospodarnie ją wykorzystywać.

          Podczas naszych ćwiczeń w przedszkolu sprawdzimy też, jakie przedmioty unoszą się na wodzie i od czego to zależy. Znajdziemy odpowiedź na pytanie, dlaczego statki nie toną? To będzie dla nas mokry miesiąc pełen wodnej zabawy, ale także doświadczeń, eksperymentów, spotkań z ekspertami i wycieczek.

          Do przeprowadzenia naszych zabaw z wodą będziemy potrzebowali różnych przedmiotów, o których będziemy informować na bieżąco,  wielu korków z butelek po winie, plastikowych butelek oraz rolek po papierze toaletowym. Już teraz rozpoczynamy zbiórkę tych materiałów – pomóżcie, prosimy!

          Czeka nas miesiąc pełen wrażeń, nowych doświadczeń i wspaniałej zabawy. Jeśli ktoś z Was ma jakieś pomysły związane z tematem,chętnie z nich skorzystamy.

          Drodzy Rodzice!

           

           

          Nasza grupa rozpoczyna właśnie nowy projekt edukacyjny Roślina (Od nasiona do nasiona). Przez cztery tygodnie będziemy uczyć się o roślinach i zwierzętach żyjących w ogrodzie. Dowiemy się, czym tak naprawdę są pestki w owocach i poznamy cykl rozwoju rośliny od nasiona do nasiona. Poznamy rolę pszczoły w powstawaniu owoców oraz związaną z tymi owadami pracę pszczelarza. Dowiemy się, w jaki sposób rozsiewają się nasiona. Założymy własne ogródki, które będziemy pielęgnować, a dzięki temu zgłębimy tajniki pracy ogrodnika. Poznamy zwierzęta, które żyją w ogrodach –zarówno te pożyteczne, jak i szkodniki. Na zakończenie naszego projektu zorganizujemy piknik, na który chcielibyśmy Was serdecznie zaprosić. Będzie dużo zabawy! Sprawimy, że nasz przedszkolny ogród i okolica staną się jeszcze piękniejsze. Zorganizujemy także wystawę, dzięki której wszyscy odwiedzający przedszkole będą mogli zobaczyć efekty naszej pracy. Bardzo chętnie spotkamy się z ekspertami, którzy mogą nam opowiedzieć coś ciekawego na temat ogrodu. Jeśli ktoś z Was zajmuje się przyrodą –jest ogrodnikiem, botanikiem lub entomologiem, projektuje ogrody lub po prostu jest zapalonym działkowiczem –zapraszamy serdecznie do przedszkola! W naszej sali chcemy zbudować Centrum Przyrodnicze, więc jeśli macie w domu książki, albumy, zdjęcia, zielniki lub katalogi roślin, pozwólcie dzieciom przynieść je do przedszkola na czas trwania projektu, a z pewnością urozmaicą naszą pracę. Czeka nas miesiąc pełen wrażeń, nowych doświadczeń i zdobywania umiejętności. Będziemy wdzięczni, jeśli podzielicie się z nami swoimi pomysłami lub pytaniami dotyczącymi tego tematu.

          Z pozdrowieniami, Sylwia


          Drodzy Rodzice!

          W tym miesiącu hasłem przewodnim naszego projektu jest Powietrze (Latanie). Dzięki

          podejmowanym przez nas działaniom i przeprowadzanym doświadczeniom dowiemy się, że:

          •latawce unoszone są przez wiatr,

          •ptaki latają dzięki piórom, skrzydłom, lekkim kościom oraz silnym mięśniom,

          •człowiek od zawsze chciał latać jak ptaki, więc zaczął konstruować maszyny latające,

          •balon (statek powietrzny) unosi się, bo wypełnia go ciepłe powietrze,

          •samolot lata dzięki skrzydłom, opływowym kształtom oraz mocnemu silnikowi.

          Ale to nie wszystko! Na najbliższy miesiąc nasza sala zamieni się w klub lotniczy, w którym będziemy

          gromadzić i konstruować liczne maszyny latające –samoloty, balony oraz latawce.

          Nie zabraknie również miejsca na kącik ornitologiczny. Chcemy, aby projektowane przez nas maszyny

          były doskonałe pod każdym względem, musimy zatem dokładnie przyjrzeć się ptakom –ich rodzajom,

          wielkościom, skrzydłom, piórom, dziobom oraz kościom. W tym celu przeprowadzimy kilka doświadczeń, ale przede wszystkim dokonamy licznych obserwacji w najbliższej okolicy. Przypominamy Wam, że wielkimi krokami zbliża się wiosna, więc do Polski powraca wiele ptaków, a przyroda budzi się do życia. Z tego względu zachęcamy Was do częstych wspólnych spacerów z dziećmi i przyglądania się zmianom, jakie zachodzą w przyrodzie.

          A może ktoś z Was jest z zawodu lub pasji ornitologiem, pilotem, baloniarzem, paralotniarzem lub

          amatorem puszczania latawców? Jeśli tak, to serdecznie zapraszamy w przedszkolne progi. Weźcie udział w naszych zajęciach i zabawach!

          Z pozdrowieniami, Sylwia

           


           

          Drodzy Rodzice!

          Nasza grupa rozpoczyna właśnie nowy projekt edukacyjny pt. Człowiek (Ciało –cudowna maszyna).Przez najbliższe cztery tygodnie będziemy badać ludzkie ciało, dzięki czemu dowiemy się o nim wieluniezwykle interesujących rzeczy oraz poruszymy bardzo istotne kwestie. Dowiemy się m.in., że ciało składa się z kości, mięśni oraz że jest pokryte skórą. Będziemy się uczyć o zmysłach, które pomagają człowiekowi poznawać świat oraz o tym, iż zmysły czasem potrzebują pomocy: wzrok –okularów, słuch –aparatu słuchowego. Dzieci dowiedzą się również, że zdarzają się sytuacje, kiedy musimy sobie radzić bez któregoś ze zmysłów. W trakcie projektu poznamy rolę mózgu i serca w naszym ciele oraz poznamy drogę pokarmu przez nasze ciało. Poza tym będziemy gościć specjalistów, którzy przybliżą nam charakter swojej pracy. Dowiemy się, jak należy dbać o zdrowie. Podczas projektu otworzymy Centrum Badawcze, w którym będzie możliwość obejrzenia prac wykonanych przez dzieci. Zachęcamy Was także do rozmów z dzieckiem na temat ludzkiego ciała, aby rozbudzić jego zainteresowanie tematyką zdrowia i ciała. Jeśli macie jakieś pytania albo pomysły związane z tematem, chętnie z nich skorzystamy. Podczas przeprowadzania jednej z wielu aktywności wielce pomocne będą dla nas zdjęcia rentgenowskie. W związku z tym chcielibyśmy prosić, abyście –w miarę możliwości – pozwolili nam je wypożyczyć do przedszkola na czas trwania projektu.

          Z pozdrowieniami, Sylwia

          zachęcam do odwiedzenia strony:

          http://tablit.wa.amu.edu.pl/bin5/mod-5_5/index.html


           

           

                                                              

            

           

           

              

                                

           

           

           

           

                                                                                                       

           
           
          Drodzy Rodzice!
           
           
           
           
          Nasza grupa rozpoczyna właśnie nowy projekt edukacyjny
          Kosmos (Podróż kosmiczna). Przez cztery tygodnie
          będziemy poznawać rodzaje statków kosmicznych, dowiemy się,
          co to jest wahadłowiec, stacja kosmiczna i satelita. Staniemy się badaczami Kosmosu i będziemy wykorzystywać urządzenia potrzebne do jego badania. Będziemy oglądać filmy i ilustracje przedstawiające ten ciekawy i tajemniczy temat. Momentem kulminacyjnym w naszym projekcie będzie Kosmobal. Chcemy zbudować nasze własne Centrum Podróży Kosmicznych, a do tego niezbędna będzie Wasza pomoc. Jeśli macie w domu książki, albumy, ciekawe przedmioty czy zabawki związane z Kosmosem – pozwólcie dzieciom przynieść je do przedszkola, a z pewnością urozmaicą naszą pracę! Potrzebujemy także materiałów do budowy wszystkich statków kosmicznych –przydadzą nam się szczególnie duże i małe kartony (np. po sprzęcie AGD), pudełka,
          rolki po papierze toaletowym i papierowych ręcznikach, kubeczki po jogurtach i serkach, puste opakowania, nakrętki czy plastikowe butelki. Już teraz serdecznie Wam dziękujemy za pomoc w zbieraniu materiałów. Zachęcamy Was także do rozmawiania z dziećmi o Kosmosie – zwłaszcza wieczorami, kiedy niebo jest ciemne i widać na nim Księżyc oraz gwiazdy. Nie jest to łatwy temat, ale za to kosmicznie ciekawy, dlatego z pewnością pochłonie Wasze dzieci!
          Jeśli macie jakieś pytania albo pomysły związane z tematem, podzielcie się nimi z nami.
          Z pozdrowieniami, Sylwia

           

           

           

          Drodzy Rodzice!

           

                      Nasza grupa rozpoczyna właśnie kolejny projekt edukacyjny pt. „MAGIA ŚWIĄT”.

          Przez kilka tygodni będziemy zapoznawać się z tradycjami związanymi z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia oraz wprowadzać w radosną atmosferę świąt.


          Poznamy elementy dziedzictwa kulturowego własnego regionu; tematykę związaną
          z obdarowywaniem – prezentami.

          Poznamy jasny system wartości uniwersalnych jakimi są: „prawda”,  „dobro”, „piękno”.

          Będziemy wyrabiać uczucie empatii w stosunku do ludzi i zwierząt oraz wzmacniać więzi rodzinne.

          Będziemy zachęcać dzieci do autoprezentacji i występów publicznych.

          Spacery umożliwią nam oglądanie zaśnieżonych krajobrazów i wystrojów świątecznych.

          Będziemy kształtować postawy i nawyki nakierowane na utrzymanie porządku wokół siebie.

          Uświadomimy sobie jakie są skutki dłuższego przebywania przed ekranem telewizyjnym.

           

                      Święta to czas niezwykle ważny, różni się od powszednich dni. Dlatego, aby móc przeżyć je jak najlepiej postaramy się wprowadzać dzieci w tę radosną świąteczną atmosferę już od pierwszych dni  grudnia.

          Aby dokładnie poznać „Magię Świąt” wybierzemy się na liczne spacery.

          Będziemy oglądać wystroje świąteczne, wspólnie witać Mikołaja, a także ubierać choinkę.

          Przygotujemy różne ozdoby świąteczne, kartki z życzeniami, udekorujemy pierniczki. Dzieci uwielbiają „gotowanie” – pozwólcie wykazać im się także w waszych domach.

          Będziemy pomagać ptaszkom przetrwać zimę, zaniesiemy pokarm do przedszkolnych karmników. Może warto pomyśleć nad zrobieniem karmnika z dzieckiem? Z pewnością było by widoczne zaangażowanie oraz radość w oczach dziecka.

          Zrobimy świąteczne zakupy i porządki w sali – pozwólcie waszym dzieciom także pomagać w domu podczas świątecznych porządków czy zakupów. Pozwólcie, aby dzieci poczuły, że też biorą udział w przygotowaniach świątecznych. Sami zobaczycie ile może to sprawić radości, nie tylko dzieciom, ale Wam samym. Jednocześnie zyskacie pomocnikaJ.

          Chętnie poznamy tradycje z Państwa domów - napiszcie zatem opowiadania dla swoich dzieci „Święta w moim domu”, a my zapoznamy ich z nimi. Dzieci pewnie chętnie zaczną opowiadać o „swoich świętach”. Wspólne śpiewanie kolęd oraz spotkanie przy wigilijnym stole z pewnością sprawi, że wszyscy poczujemy magię zbliżających się Świąt.

           

                      Kulminacyjnym punktem projektu będzie Koncert Kolęd i Pastorałek w którym wystąpią zaproszone zespoły wokalne z Miejskiego Domu Kultury w Lędzinach: Zespół Kameralny Miasta Lędziny "Pro Arte Et Musica", Zespół Dziecięco - Młodzieżowy "Radość" oraz Zespół Przedszkolny "Koniczynki".  Każdy z zespołów zaprezentuje bogaty bożonarodzeniowy program artystyczny. Melodie pastorałek, śpiew kolęd będą doskonałą okazją do integracji społeczeństwa, promocji dziedzictwa kulturowego oraz propagowania polskiej tradycji.

           Serdecznie zapraszamy dzieci wraz z rodzicami i bliskimi na ten wyjątkowy Koncert, który odbędzie się 05 stycznia 2017 roku w naszym przedszkolu.

           

          Jeśli macie jakieś sugestie, pytania albo moglibyście pomóc nam w trakcie trwania projektu, jesteśmy otwarci na współpracę.

                                                                                                                        Z pozdrowieniami:    Sylwia

           

           

           

           

          Drodzy Rodzice!

          Nasza grupa rozpoczyna właśnie kolejny projekt edukacyjny pt. Drzewo (Drewno). Przez cztery tygodnie będziemy poszerzać swoją wiedzę na temat lasu i wynikających z niego korzyści, drewna oraz produktów jego przetwarzania. Dowiemy się, że:

          • las jest blokadą dla zanieczyszczeń oraz że produkuje czyste powietrze;

          • las jest doskonałym miejscem do odpoczynku;

          • pozostawianie śmieci w lesie może spowodować pożar;

          • drewno powstaje ze ściętych drzew, a można z niego zbudować różne wartościowe i przydatne na

          co dzień rzeczy;

          • z drewna robi się papier w wytwórni papieru.

          Dzieci będą badać papier i drewno oraz tworzyć z tych materiałów ciekawe przedmioty. Samodzielnie wykonamy papier czerpany i poznamy tajniki jego produkcji. Będziemy zastanawiać się, jak chronić las i dlaczego powinniśmy to robić. Poznamy pracę strażaka, natomiast wizyta stolarza pomoże nam dowiedzieć się, jak wygląda drewno pochodzące z różnych drzew oraz co możemy z niego zrobić. Mamy nadzieję, że stolarz pomoże nam zbudować karmnik dla ptaków lub inny przydatny przedmiot. Podczas wydarzenia kulminacyjnego zaprezentujemy Wam przedstawienie, dzięki któremu będziecie mogli obserwować i ocenić aktorskie możliwości Waszych dzieci. Będziemy wychodzić na spacery do parku i lasu, przygotujemy piknik, a może nawet odwiedzimy remizę strażacką. Jeśli chcielibyście nam towarzyszyć, serdecznie zapraszamy!

          Z pozdrowieniami, Sylwia

                  

           

           

           

           

          Drodzy Rodzice!

          Nasza grupa rozpoczyna właśnie nowy projekt edukacyjny Gospodarstwo (Pole). Przez cztery tygodnie będziemy badać rośliny rosnące na polu, poznawać produkty ich przetwarzania oraz pracę rolnika i jego maszyn. Dowiemy się, że:

          •na polu rosną różne rodzaje zbóż oraz że dają nam one ziarno, z którego robi się mąkę;

          •na polu rosną ziemniaki i kukurydza –z nich również możemy zrobić mąkę;

          •buraki cukrowe i rzepak też rosną na polu; z buraków cukrowych robi się cukier, a z rzepaku olej;

          •o pole trzeba dbać –trzeba je zaorać i obsiać, a dojrzałe zboże skosić;

          •z różnych rodzajów mąki piecze się różne rodzaje pieczywa.

          Oprócz tego będzie bardzo dużo zabaw z mąką i ziarnem. Spróbujemy sami zrobić mąkę! Zasiejemy pszenicę i będziemy obserwować jej wzrost. Będziemy przesypywać, dotykać i eksperymentować z różnymi produktami. Upieczemy chleb i zdrowe ciastka –bardzo Was prosimy o sprawdzone przepisy. Może ktoś chciałby nam pomóc w wypiekach albo mógłby pożyczyć maszynkę do wypiekania chleba? Będziemy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc i współpracę! Zachęcam, by zaangażować dziecko do przygotowywania domowych wypieków. Może Wam pomóc w odmierzaniu, wsypywaniu, mieszaniu i innych kuchennych czynnościach. Spróbujcie!

          Z pozdrowieniami, Sylwia

           

           

          Drodzy Rodzice ! 

          Nasza grupa rozpoczęła właśnie projekt edukacyjny pt.  Ziemia (skały i minerały).  Przez trzy tygodnie będziemy badaczami skał, dzięki czemu dowiemy się niezwykle interesujących rzeczy, poruszających istotne kwestie. Dzieci dowiedzą się, że ziemia, po której chodzimy, zbudowana jest ze skał, a te składają się z małych cząsteczek, czyli minerałów. Będziemy badać właściwości gleby i przyjrzymy się z bliska kamieniom szlachetnym. Wśród skał, które będziemy bliżej poznawać, znajdą się znane nam wszystkim doskonale: sól, kreda oraz węgiel. Poznamy ich zastosowanie w życiu codziennym:

          • węgiel kamienny i brunatny jako źródło energii, 

          • sól kamienną do solenia potraw, a także rozpuszczania śniegu i lodu na drogach i chodnikach, 

          • kredę do pisania na tablicy, a także produkcji białej farby czy past do zębów. Poza tym zapoznamy się z pracą górnika i odwiedzimy sklep jubilerski.

          Możecie oglądać z dziećmi biżuterię z kamieniami szlachetnymi, odnajdywać i nazywać kamienie używane np. do budowy obiektów w Waszej okolicy, poszukiwać wspólnie zastosowania skał w gospodarstwie domowym. Jeśli będziecie mieć jakieś pytania albo pomysły związane z tematem, koniecznie podzielcie się nimi z nami.

          Cele ogólne projektu:

          • Budowanie wiedzy o skałach i minerałach (w szczególności o ich rodzajach, wydobyciu oraz sposobach wykorzystywania przez człowieka).

          • Wzbogacanie dziecięcego słownika o pojęcia związane ze skałami i minerałami.

          • Rozbudzanie zainteresowania badaniem i obserwowaniem przyrody nieożywionej.

          • Rozbudzanie zainteresowania pracą górnika i jubilera.

          • Rozwijanie umiejętności klasyfikowania i grupowania przedmiotów według prostych kryteriów.

          • Tworzenie warunków do samodzielnego poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, eksplorowanie.

          • Rozwijanie języka w aspekcie komunikacyjnym.

           

          Rozwój psychofizyczny sześciolatka

                                                                                                                                                                                                       

          Sześciolatek jest bardzo żywiołowy i ruchliwy, hałaśliwy, entuzjastyczny, podlegający skrajnym emocjom. Coś ci to mówi? Jeszcze niedawno wydawało ci się, że bunt dwulatka był najtrudniejszym etapem rozwoju. Ale na scenie pojawił się sześciolatek. Wybuchowy, czasem arogancki, a jednocześnie otwarty na uczenie się nowych rzeczy, tryskający energią. Nie do opanowania.
          Chcesz wiedzieć, czego oczekiwać - poczytaj…

          Rozwój społeczny i emocjonalny

          • Podlega gwałtownym emocjom od entuzjazmu do agresji. Sześciolatkiem targają sprzeczne i gwałtowne emocje. Nawet błahostka może wywołać wielki wybuch złości.
          • Chce być najlepszy, najszybszy, najsilniejszy, najmądrzejszy, naj…naj…
          • W dobrym nastroju jest entuzjastyczny i pomocny.
          • Czasem oszukuje, by osiągnąć swój cel bądź lepiej wypaść w oczach innych.
          • Jest bardzo czuły na krytykę
          • Zdarza mu się kłamać. Ma problem z przyznaniem się do winy.
          • Odruchowo odpowiada „nie”, dyskutuje i kłóci się z rodzicami.
          • Może mieć kłopot z współdziałaniem z rówieśnikami ze względu na potrzebę rywalizacji i zwyciężania. Ma dużą potrzebę rywalizacji i współzawodnictwa.
          • Przyjaźni się głownie z osobami tej samej płci
          • Chce być najważniejszą osobą na świecie, zawsze w centrum zainteresowania.
          • Ten egocentryzm sprawia, że nie do końca rozumie potrzeby innych.
          • Buntuje się. Nie zgadza się wykonywanie poleceń, próśb mamy czy wymagań. Czasami jego reakcje mogą przypominać zachowania dwulatka.
          • Ma najlepszego przyjaciela, najczęściej tej samej płci.
          • Bawi się z dziećmi tej samej płci.
          • Ma trudność z zauważaniem potrzeb innych. Sześcioletnie dzieci lubią być w centrum zainteresowania, czuć się ważne i akceptowane.
          • W tym wieku kontakty z mama bywają trudne
          • Pojawiają się nowe lęki. Dziecko boi się samotności, ciemności, duchów, burzy, ognia, itp.
          • Chętnie nawiązuje kontakty z rówieśnikami i dorosłymi, jest bardzo wrażliwy na opinię pani w przedszkolu i innych dorosłych.
          • Sześciolatek próbuje sobie radzić z lekami i stresem obgryzając paznokcie i skórki czy dłubiąc w nosie.
          • Rodzice przestają być dla dziecka autorytetem. Mało tego! To oni są winni wszelkich niepowodzeń, a nawet kłótni z innymi dziećmi.

          Rozwój fizyczny i motoryczny

          • Hałaśliwy.
          • Żywiołowy.
          • Pełen energii.
          • Sprawny fizycznie. Dziecko jest już dość zręczne jego ruchy stają się skoordynowane i harmonijne.
          • Dziecko ma poczucie, że może wszystko, że nic go nie ogranicza, dlatego chętnie próbuje wielu nowych rzeczy, jest otwarte na nabywanie nowych umiejętności.
          • Jego ruchy stają się płynne, dzięki czemu maluch może wykonać tzw. kombinację ruchową.
          • Sześciolatek umie podrzucić i złapać piłkę, pokonywać przeszkody i wykonywać ćwiczenia równoważne.
          • Lubi zabawy ruchowe, ale może się szybko męczyć.
          • Nie boi się ryzyka, kompletnie nie myśli o niebezpieczeństwie. Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo dziecka – rozmawiajcie o tym. Upominaj, by np. idąc na rower czy roku zakładał kas, a przechodząc przez ulicę – rozglądał się. To szalenie ważne.
          • Ma czasem problemy z koordynacja ruchową (okres wzrostu).
          • Bardzo go interesuje temat wypadających mleczaków - powód do dumy.
          • Dobrze rysuje i maluje, może mieć trudności z pisaniem.
          • Biega, skacze, wspina się.
          • Jeździ na 2 kołowym rowerze.
          • Może jeździć na łyżwach, nartach, rolkach.
          • Rysuje koło, kwadrat, prostokąt, romb.
          • Jest samodzielny. Umie posługiwać się nożem i widelcem, zapina guziki, potrafi też zawiązać sznurowadła w butach.

          Rozwój intelektualny

          • Dobrze zapamiętuje wierszyki, piosenki.
          • Używa ok. 4 tysiące słów.
          • Rozpoznaje i zapamiętuje dźwięki.
          • Rozróżnia prawą i lewą stronę.
          • Dziecko potrafi tworzyć zdania współrzędnie i podrzędnie złożone.
          • Układa puzzle.
          • Podejmuje samodzielnie decyzje.
          • Rozumie pojęcie czasu, przestrzeni, koloru, liczb.
          • Rozumie, ze rzecz widziana z daleka wydaje się mniejsza niż jest w rzeczywistości.
          • Rozumie różnicę pomiędzy czymś przypadkowym a zamierzonym.
          • Zna dni tygodnia, nazwy miesięcy, pory roku.
          • Potrafi się skupić na ok. 15 min.
          • Nie ma rozdzielności uwagi.
          • Bawi się w zabawy z podziałem na role.
          • Interesuje się przyrodą i jej zjawiskami, zaczyna interesować się życiem społecznym. Jest otwarte i ciekawe świata, dlatego dąży do jego poznania. Chce zrozumieć zasady i prawa nim rządzące – nieustannie pyta, a także wyraża swoją opinię na dany temat.
          • Zaczyna stawiać hipotezy , w których istotną rolę pełnią jego wyobraźnia. Ma jeszcze małe zasoby wiedzy, ale próbuje sobie radzić.
          • Swobodnie prowadzi rozmowy. Lubi rozmawiać i dzielić się swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami.
          • Próbuje uzasadniać swoje decyzje. Próbuje bronić swoich racji za wszelką cenę, często w sposób wybuchowy i nieopanowany. Trwa walka o swoją tożsamość i niezależność.
          • Sześciolatek jest ciekawy świata, choć czasem trochę niepewny w działaniach.
          • Dziecko powinno umieć współdziałać z rówieśnikami i przestrzegać określonych norm zachowania.
          • Sześciolatek zaczyna  przewidywać intelektualne i emocjonalne skutki swego działania.

          Jak możesz pomóc swojemu dziecku?                                                                                                                  

          • Pomóż dziecku rozwijać poczucie odpowiedzialności, włączaj go do prac domowych; kończąc wyznaczone zadania przed pójściem do zabawy.
          • Zachęcaj dziecko do pomagania innym.
          • Interesuj się jego przyjaciółmi, tym co się dzieje w zerówce.
          • Naucz dziecko stawiać cele. Dzięki ich realizacji będzie czuł się pewnie i niezależnie.
          • Ustal jasne reguły i trzymaj się ich, np. jak długo dziecko może oglądać telewizję.
          • Mów dziecku jasno, które z jego zachowań są dobre, a które nie.
          • Rozmawiajcie o konsekwencjach różnych zachowań.
          • Wspólnie grajcie  w gry, czytajcie książki, chodźcie na imprezy dla dzieci.
          • Czytaj często dziecku, dopóki nie nauczy się czytać samemu – czytajcie razem.
          • Wspieraj dziecko w podejmowaniu nowych wyzwań.

          Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się inaczej, więc wiadomości tu zawarte mają charakter wyłącznie informacyjny. Jeśli coś cię niepokoi, skontaktuj się z lekarzem.