• Przedszkole jako zorganizowana instytucja oświatowo - wychowawcza została uruchomiona w Hołdunowie w 1936 roku w specjalnej do tego celu przeznaczonej części nowego budynku dla dzieci polskich (obecnie część budynku S.P nr 2 ). Sprzyjał temu wzrost badań nad okresem wczesnego dzieciństwa i jego wpływu na rozwój, psychikę, postawę, funkcjonowanie człowieka w dorosłym życiu. Kierowniczką przedszkola była Danuta Sadowska. W 1957 roku władze lokalne przeniosły przedszkole do budynku przy ul. Hołdunowskiej 20, gdzie znajdowała się przychodnia zdrowia, żłobek i klasa szkolna. Kierownikiem dwuoddziałowego przedszkola była Anna Guznar. Jako wychowawczynie pracowały również Halina Mroczka, Adela Magdziak, Wiesława Stochowicz.


        ANNA GUZNAR  (1957-1970)

          
        Choinka Noworoczna - rok 1964

        Adela Magdziak, Anna Guznar, Genowefa Zmuda- intendentka

            Na zdjęciu z lewej; Adela Magdziak, w środku Wiesława Stochowicz, z prawej Anna Guznar




        Choinka Noworoczna- rok 1962
        ​​​​​
        Dzień Kobiet- personel pedagogiczny i Komitet Rodzicielski

                       

        MARIA ZANGER  (1970-1995)

        W latach 1970-1995 funkcję dyrektora przedszkola pełniła Maria Zanger. Od 1977 roku rocznym przygotowaniem przedszkolnym objęto dzieci 6 - letnie. Tzw. "zerówki" ze względu na brak miejsca funkcjonowały w szkołach nr 2 i 3 do roku 2001. W 1992 roku samorząd lokalny przejął od państwa przedszkole podejmując obowiązki organu prowadzącego, w ten sposób uchroniono placówkę oświatową przed likwidacją. Zlikwidowano żłobek prowadzony przez Wydział Zdrowia w Tychach, a pomieszczenia i wyposażenie przejmuje przedszkole. W latach 1995- 2001 dyrektorem przedszkola zostaje mgr Barbara Konop. 

         Z kolei od sierpnia 2001 roku funkcję tę pełniła mgr Ilona Cuber - Cebula.

        ILONA CUBER-CEBULA  (2001- 2017)

        W tym czasie przeniesiono dziecięcą poradnię zdrowia do Przychodni Rejonowej nr 2 i do dyspozycji przedszkola pozostał cały budynek przy ul. Hołdunowskiej 20. Ze względu na wcześniejszą wielofunkcyjność budynku (żłobek, poradnia zdrowia, szkoła, przedszkole) nastąpiła konieczność wprowadzenie nowych rozwiązań komunikacyjnych i modernizacji pomieszczeń. Wszystkie prace remontowo- budowlano - malarskie zostały wykonane społecznie przez członków rodzin pracowników przedszkola w lipcu i sierpniu 2002 roku. W efekcie wyprowadzono ciąg komunikacyjny przez sale zajęć, uzyskano pomieszczenia na sypialnię maluchów, kancelarię, gabinet specjalistyczny i przestrzenne hole. Od roku szkolnego 2002/2003 ze względu na zaistniałą potrzebę otwarto oddział integracyjny, rok później następny. Nauczycielki pozyskały dodatkowe specjalistyczne kwalifikacje do pracy z dziećmi różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Jest to pierwsza tego typu placówka przedszkolna na terenie powiatu bieruńsko - lędzińskiego oraz pierwsza, która prowadziła wczesne wspomagania rozwoju dzieci od 2006 roku. Zmianie uległo również otoczenie przedszkola. W 2002 i 2004 roku pozyskano środki z Fundacji Ekologicznej ,, Silesia” w Katowicach, za które zakupiono drzewka i krzewy ozdobne do ogrodu. W 2003 roku w części ogrodu przedszkolnego pojawiły się urządzenia rekreacyjno - zabawowe zakupione przez Gminę za kwotę 15 000 zł. W 2003 i 2004 roku w budynku wymieniono okna od ulicy Fredry, a w 2006 ogrodzenie przedszkola. Z roku na rok przedszkole zyskiwało na wizerunku. W roku 2005 został opracowany w pracowni projektowej „Bauren” Piotra Renke z Rybnika – projekt modernizacji przedszkola, a w lipcu 2009 r. ekipy dwóch firm tworzących konsorcjum: „Carbud” z Bierunia oraz „Mazur” z Jankowic rozpoczęły prace przygotowawcze. W roku szkolnym 2009/2010 zajęcia z dziećmi odbywały się w Szkole Podstawowej nr 3 im. CH. Ruberga (6 oddziałów), Gimnazjum z Oddziałami Integr. Nr 2 (1 oddział), w budynku byłej Izby Porodowej (2 oddziały zerowe).

        14 października 2010 roku miało miejsce uroczyste otwarcie przedszkola po jego remoncie i modernizacji. Starannie przygotowana uroczystość i przedszkole to efekt pracy, zaangażowanie wszystkich pracowników przedszkola. W uroczystości uczestniczyli: przedstawiciele władz samorządowych także ościennych gmin powiatu bieruńsko-lędzińskiego, wykonawcy projektu, budowlańcy oraz prezesi i dyrektorzy instytucji lokalnych, nauczyciele, rodzice i dzieci.

        Dyrektor przedszkola Ilona Cuber-Cebula nakreśliła obecnym początek i etapy drogi zamierzającej do nowego przedszkola. W 2005 r. Rada Miasta Lędziny (burmistrz Władysław Trzciński) wygospodarowała środki na wykonanie projektu rozbudowy i modernizacji przedszkola, w 2007 roku na wymianę ogrodzenia. W 2009 r. Rada Miasta (burmistrz Wiesław Stambrowski) przystąpiła do realizacji projektu ze środków budżetu gminy (5 700 000zł). W roku szkolnym 2009/10 przedszkole funkcjonowało w trzech miejscach: 6 oddziałów w Szkole Podstawowej nr 3, 2 oddziały w budynku byłej Izby Porodowej, 1 oddział w Gimnazjum nr 2. Jednocześnie dyrektor Ilona Cuber-Cebula i nauczycielka Anna Leszczyńska zaplanowały i przygotowały nową koncepcję pracy, opartą na nowych rozwiązaniach organizacyjno - metodycznych, spójnych z terapią H. Gardnera o inteligencjach wielorakich oraz aranżację sal nowego budynku.

        Nowe przedszkole zrobiło niesamowite wrażenie na każdym kto w nim zagościł. Przestrzeń, łagodna kolorystyka i każda sala inna – dostosowana wyposażeniem do rozwijania danej inteligencji u dzieci. Przedszkole uwzględniło także potrzeby dzieci niepełnosprawnych dostosowując warunki pobytu do możliwości dzieci – oddziały specjalne: dla dzieci z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną, oddziały integracyjne, edukacja włączająca, wczesne wspomaganie rozwoju, opieka specjalistów (psycholog, 2 logopedów, 2 terapeutów, 5 oligofrenopedagogów, surdopedagog, instruktor gimnastyki korekcyjnej, rehabilitant); sala integracji sensorycznej, sala doświadczenia świata, gabinety specjalistów. Dzieci młodsze 3-4 letnie mają zapewnione zajęcia rytmiki, 5-6 letnie naukę języka angielskiego. Dla chętnych kółka taneczne, wokalne oraz poranki rozwijające zainteresowania u dzieci.

        Koncepcja pracy po 3 latach została poddana ewaluacji uzyskując wysoką ocenę rodziców i zainteresowanie pracą przedszkola, środowiska krakowskiego, skąd dyrektorzy przedszkola odwiedzili nasze przedszkole chcąc poznać nasz styl pracy. W 2012 roku zostaliśmy zaproszeni do Krakowa z propozycją przedstawienia metody pracy na konferencji poświęconej nowym trendom w wychowaniu przedszkolnym. Przedszkole reprezentowały Anna Leszczyńska i Joanna Popiela. Na wizyty studyjne przyjeżdżali do nas nauczyciele wychowania przedszkolnego z Niemiec, Czech – i byli pod wrażeniem.

        Wiele studentów wybiera nasze przedszkole na realizację stażów, praktyk. Mamy dobra opinię w środowisku i staramy się je utrzymać nieustannie dokonując samooceny i modyfikacji, bowiem chcemy być atrakcyjni dla dzieci i obserwować ich rozwój. Spotykamy się z dowodami sympatii i uznania ze strony rodziców, co zapewnia że droga którą wybraliśmy jest właściwa. Na jakość pracy przedszkola ma wpływ każdy nauczyciel. Jego praca indywidualna, predyspozycje, własny potencjał, umiejętność współpracy z innymi, kwalifikacje, gotowość na zmianę i ciągłe doskonalenie zawodowe. Nam się udało. Może dlatego, że bardzo chcieliśmy zmiany i dążyliśmy do tego by stać się nowoczesnym, innym przedszkolem. Wykorzystaliśmy własne możliwości, potencjał nauczycieli i sięgaliśmy po środki zewnętrzne.

        Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej otworzyło nową możliwość tj. pozyskanie środków na działalność przedszkola.

        Już w 2005 roku z inicjatywy dyrektora kadra pedagogiczna pracując w zespołach wypracowała model przedszkola przyszłości, a nawet przedszkola marzeń, bowiem większość nauczycieli nie wierzyła w powodzenie projektu, a jeszcze mniej w  urzeczywistnienie zapisanych kartek projektu. Starania o uzyskanie środków z Funduszu Norweskiego na remont i działalność przedszkola zakończyły się niepowodzeniem, ale przy współpracy z Kuratorium Oświaty w Katowicach uzyskaliśmy w 2007 i 2008 roku sprzęt specjalistyczny, oraz specjalistyczne pomoce dydaktyczne do sali integracji sensorycznej, sali doświadczenia świata. Ogółem z Europejskiego Funduszu Społecznego otrzymaliśmy wyposażenie do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi na kwotę 162. 737,30zł. Wkrótce też otrzymaliśmy środki na realizację projektu „Czym skorupka za młodu nasiąknie”, które zostały przeznaczone na rozwijanie zainteresowań i zdolności dzieci.

        Wiosną 2009 roku – niespodzianka, nasz projekt z 2005 roku zyskał aprobatę. Jego realizacja rozpoczęła się  w styczniu 2010 roku i trwała 1,5 roku. W tym czasie oferta przedszkola stała się  bardzo atrakcyjna dla dzieci, rodziców, bowiem program obejmował szeroko rozumiana działalność  kulturalną, turystyczną, sportową, zdrowotną, edukacyjną, szkoleniową dla nauczycieli i rodziców i wszystko bezpłatnie. Projekt został zmodyfikowany i rozbudowany o tzw. II cz. projektu „Zielone światło dla lędzińskich przedszkoli” i zaakceptowany do realizacji na kolejne 2 lata 2011-2013. W ten sposób zyskaliśmy wyposażenie, pomoce dydaktyczne, materiały do bieżącej pracy z dziećmi. Ogółem 911.878,17 zł. Był to czas niezwykle atrakcyjny, w który wplótł się remont i modernizacja przedszkola. W październiku 2010 roku marzenie z 2005 roku stało się rzeczywistością; nowe przedszkole, świetnie wyposażone, wykwalifikowana kadra, nowy styl pracy organizacyjno-metodyczny wg innowacji „W stronę tęczy”.

                        Kadrę naszego  przedszkola wyróżnia dążenie do profesjonalizmu zawodowego,  wielu nauczycieli posiada drugą i trzecią specjalizację. Wszyscy uczestniczą w doskonaleniu zawodowym. Przystąpiliśmy do projektu POKL „Pewniak"  współfinansowanego przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz projektu ORE "Kompetentni w edukacji - wdrożenie systemu doskonalenia nauczycieli w powiecie bieruńsko - lędzińskim",  co przekłada się na mądra pracę z dzieckiem, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. W roku 2017 Pani Dyrektor Ilona Cuber - Cebula udała się na zasłużoną emeryturę.
        Od września 2017 roku do sierpnia 2021 roku urząd dyrektora sprawował mgr Robert Salwierak.

        Aktualnie funkcję tę pełni mgr Joanna Popiela.